Ürünler
Erman Özdemir

Granstar®

Granstar®
Herbisit
Etken Madde
%75 Tribenuron methyl
Formülasyon
Suda Dağılabilen Granül (WG)
Bitki Adı Kontrol Edilen Yabancı Otlar Uygulama Dozu
Buğday ve Arpa Arap baklası (Vaccaria pyramidata) 1 g/da
Ballıbaba (Lamium amplexicaule)
Tarla düğün çiçeği (Ranunculus arvensis)
Gelincik (Papaver rhoeas)
Gönül hardalı (Myagrum perfoliatum)
Kokarot (Bifora radians)
Köygöçüren (Circium arvense)
Sarı ot (Boreava orientalis)
Taşkesen otu (Buglossoides arvensis)
Yapışkan nakil (Silene conoidea)
Yumrulu jeranyum (Geranium tuberosum)
Yabani fiğ (Vida sativa)
Yabani turp (Raphanus raphanistrum)
Yabani hardal (Sinapis arvensis)
Boynuzlu yoğurt otu (Galium tricomutum)
Tarla yapışkan otu (Asperula arvensis)
Toplu iğne hardalı (Neslia apiculata)
Granstar Toleranslı Ayçiçeği Çeşitleri Adi soda otu (Salsola kati) 1 g/da+25 ml/da Trend® 90 (yayıcı yapıştırıcı)
Kırmızı köklü tilkikuyruğu (Amaranthus retroflexus)
Boz ot (Heliotropium europaeum)
Yabani hardal (Sinapis arvensis)
Şeytan elması (Datura stramonium) 3 g/da+25 ml/da Trend® 90 (yayıcı yapıştırıcı)
Sirken (Chenopodium albüm)

UYGULAMA ZAMANI

Hububatın 2 yapraklı devresinden kın devresine (başak kın içerisinde) kadar olan dönem içinde güvenle kullanılabilir. Granstar® tatbikat zamanı açısından büyük esneklik sağladığından, uygulama zamanı, problem olan yabancı otların büyüme devrelerine göre tespit edilir. En iyi netice tatbikat, yabancı otlar en az iki yapraklı devrede iken ancak,15 cm yükseklik veya çapa ulaşmadan ve yabancı otların üstü hububat tarafından kapatılmadan yapıldığında alınır. Gökbaş otunun çok olduğu tarlalarda ilaçlama Gökbaş'ın 7-8 yapraklı ve 8-9 cm çapa ulaştığı rozet döneminde yapılmalıdır. Üründe bir zarar ortaya çıkabileceğinden
Granstar®’ı anormal hava şartları ve kuraklık nedeniyle baskıya veya zararlılar tarafından hasara uğratılmış bitkilere tatbik etmeyiniz. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

Genel olarak bütün dozlarda yayıcı yapıştırıcı kullanılabilir. Bu Granstar®'ın bazı yabancı otlar üzerindeki etkisini arttırabileceği gibi etkinin daha çabuk ortaya çıkmasına da neden olacaktır.
Granstar® hububatta; 2,4-D Ester ve Amin terkipli ilaçlarla karıştırılıp kullanılabilir.

ÖNEMLİ NOTLAR


Granstar® Toleranslı Ayçiçeği Çeşitleri:
Uygulama ayçiçeğinin 4-6 yapraklı olduğu dönemde, yabancı otların da erken gelişme dönemi olan 2-4 yapraklı veya 15 cm yükseklikte ve çapa ulaşmadan önceki dönemlerinde yapılmalıdır. Uygulamada yelpaze tipi püskürtme yapan memeler kullanılmalıdır. Dekara 40 l su kullanılması önerilmektedir. Uygulamanın; 25 ml/da dozunda Trend® 90 (yayıcı yapıştırıcı) ile tank karışımı şeklinde yapılması gerekmektedir.

Ürün Münavebesi: Buğday ve arpadaki Granstar® kullanımından sonra normal ekim münavebesine giren her kültür bitkisi ekilebilir. Granstar® Toleranslı Ayçiçeği Çeşitlerinin ekildiği tarlanın bozulması durumunda, Granstar® uygulamasından sonra 1 ay içerisinde sadece Granstar® toleranslı ayçiçeği çeşitleri, yazlık hububat ya da mısır ekiniz. Bu ürünlerin ekiminden önce toprak en az 15 cm derinlikte sürülerek işlenmelidir. Granstar® ile ilaçlanmış Granstar® toleranslı ayçiçeği çeşitlerinin haşatından sonra aynı takvim yılında sadece hububat, tarla fasulyesi, keten, kolza, bakla, bezelye veya patates ekilebilir. Ancak, sebze fidesi ya da süs bitkilerinin ekilip/dikilmesi planlanıyorsa kısıtlamalarla ilgili olarak FMC temsilcilerine danışınız.

Fitotoksisite: Granstar® tavsiyeye uygun olarak kullanıldığında fitotoksik değildir. Granstar® bir sezonda aynı yerde bir defadan fazla uygulamayınız.

Print
21908 Rate this article:
No rating